Reklamní sdělení
Veštenie Mágia Odrábanie Láskahttp://vestenie.pageride.comDlhoročná skúsenosť . Odpíšem každému. Ak máme cieľ , spoločne ho dosiahneme
Ateliér Tiffany vitráže Kybicováhttps://www.atelierholubidum.czOriginální vitráže Tiffany, Andělé, drahé kameny, cínované šperky, svícny, brože, sponky, malba
Grafika Gongihttps://www.gongi.czVýroba a prodej dárkových předmětů

ŠIPERKA

číslo standardu 083, zkratka SIP,

Schipperke, I.FCI skupina

PODMÍNKY CHOVNOSTI

Kiwi stendo a boty

Šiperka je zařazována do chovu na základě bonitace nejdříve od 12 měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu) se známkou Výborný nebo Velmi dobrý.

Povinné genetické vyšetření PRA prcd u nově bonitovaných jedinců nebo s dokladem negativního vyšetření u rodičů bonitovaného jedince. Při spojení dvou jedinců v chovu musí být jeden z rodičů s výsledkem negativní (+/+, clear, N/N). Po zdravých vyšetřených rodičích může být pouze 1. generace brána jako negativní, zapisuje se CBP (clear by parentege), další generace musí být již opět vyšetřenaPlatné od října 2017.

siperky v cepici

Je doporučené vyšetření luxace patel u všech jedinců a výsledky evidovat u poradce chovu šiperek.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 15 měsíců neomezeně, fena od 15 měsíců do 8 let věku. 
Počet vrhů: 1 vrh  v jednom kalendářním roce

(ČERPÁNO ZE STRÁNEK KCHMPP)

Krok za krokem

Co vše musíte udělat, aby vaše šiperka byla chovná?

Plemeno šiperka sdružuje KCHMPP ČR, O.S. (Klub chovatelů málopočetných plemen psů) a pokud chcete uchovňovat, měli byste být členem klubu.

Stránky zde: http://www.kchmpp.cz/ na těchto stránkách naleznete formuláře a přehled Klubových a Speciálních výstav.

Formulář pro členství zde: http://www.kchmpp.cz/formulare.html, nebo se můžete nahlásit elektronicky, info je ve formuláři.

Pokud máte fenku, musíte si zažádat o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice, abyste mohli odchovávat štěnda s PP.

Formulář pro žádost naleznete zde: http://www.cmku.cz/cz/formulare-136, schválení trvá asi kolem 2-3 měsíců, na to je třeba myslet.

Takže co první: 

Objednejte si test, který je povinný pro uchovnění a to je PRA-prcd.

S tímto testem doporučujeme, vzhledem k výskytu nosičů u nás, udělat i test na Lokus E (vloha pro krémovou barvu). Nosiči by se neměli spojovat dohromady. Výskyt nosičů krémové barvy jsme zjistili u šiperek teprve nedávno a vzhledem k výskytu nosičů v mnoha rodokmenech šiperek, tento test ostatní jedince v budoucnu nemine. Je tedy dobré objednat ho zároveň s testem PRA-prcd. Upozorňujeme, že test není povinný, rozhodnutí je na vás, ale je dobré tento test mít. Usnadní vám to v budoucnu hledání vhodného partnera. Zodpovědný chovatel vám jistě v tomto směru poradí a vše vysvětlí. Nebo můžete požádat o info poradkyni chovu.

Zde stránky laboratoře: https://www.genomia.cz/cz/

test na PRA-prcd zde - šedý rámeček nahoře OBJEDNAT VYŠETŘENÍ - klikněte: https://www.genomia.cz/cz/test/pra-prcd/

test Lokus E zde - šedý rámeček nahoře OBJEDNAT VYŠETŘENÍ - klikněte:  https://www.genomia.cz/cz/test/locus-e-dog/

Jakmile budete objednávat a vyplníte vše pro test PRA-prcd, zeptají se jestli chcete další vyšetření, to využijete pokud se rozhodnete pro Lokus E a objednejte.

Můžete použít i laboratoř Vemodia (kontakt naleznete v sekci „Zdravotní testy“ zde: https://www.siperka-info.cz/zdravotni-testy).

Na krev (nebo můžete udělat bukální stěr ze sliznice) jděte k veterináři ideálně ráno, pondělí, úterý, středa a zkumavku (tu si můžete nechat od laboratoře zaslat dopředu nebo řekněte veterináři, že to musí být zkumavka proti srážlivosti krve pro genetický test-mají je běžně a vědí co dělat) v bublinkové obálce zabalenou v ubrousku, popsanou číslem vzorku, který budete mít na objednávce, pošlete na adresu laboratoře společně s podepsaným formulářem od veterináře „Ověření zvířete“ který je ke stažení na stránkách genomie zde: https://www.genomia.cz/podklady/forms/cz/CZ_Genomia_potvrzeni_puvodu_c.pdf  

Až budete mít výsledky, nahlašte je poradkyni chovu, okopírujte si je a přineste spolu s rodokmenem na bonitaci.

Shrneme si to:

1 - udělat genetické testy

2 - přihlásit se do KCHMPP jako člen (přihlásit se můžete samozřejmě i před testy)

3 - přihlásit se na Speciální nebo Klubovou výstavu + bonitaci

4 - vyšetření luxace patelly (vyšetření stojí kolem 350,-) je to vyšetření luxace čéšky (koleno) a dělá se po prvních narozeninách vaší šiperky, dříve ne. Vyšetření není povinné ale DOPORUČENÉ!

Dále DOV (dědičné oční vady-kolem 500,-) Oftalmologické vyšetření lze provést od cca 7 týdnů věku, výsledek je ale PLATNÝ pouze 12 měsíců. Tedy se doporučuje ideálně každý rok. Info o platnosti je důležité, zejména s ohledem na onemocnění, jejichž vývoj souvisí s věkem. Vyšetření není povinné ale DOPORUČENÉ!

Zde seznam schválených veterinářů (ortopedie i DOV) -https://www.vetkom.cz/seznam-veterinaru/

Ve středočeském kraji můžeme doporučit kliniku v Litoměřicích: http://www.veterina-live.cz/

V Praze pak Hloubětín http://www.veterinapodebradska.cz/, kde můžete udělat Luxaci Patelly a DOV.

Vše ostatní vám zodpoví poradkyně chovu šiperek. Na ni se můžete obrátit s jakýmkoli dotazem.

STRUČNÝ NÁVOD K FORMÁLNÍMU ZPRACOVÁNÍ VRHU

O krycí list žádá vždy majitel chovatelské stanice. Pokud majitel chovatelské stanice není majitelem feny, je třeba doložit k žádosti o krycí list smlouvu o zapůjčení feny do této chovatelské stanice (smlouva se vyhotovuje 4x).

  1. Matka vrhu – fena musí být CHOVNÁ.
  2. Chovatel požádá poradce chovu o vydání krycího listu (písemně nebo elektronicky – počítat s tím, že poradce chovu má na vydání krycího listu 14 dní). Krycí list si vytiskne na http://administrativa.kchmpp.cz nebo v případě nemožnosti tisku mu bude zaslán poradcem chovu poštou.
  3. Chovatel se dohodne na spojení dvou daných jedinců s majitelem chovného psa. Majitel krycího psa si ověří, zda je jeho pes přeregistrován na Plemenné knize ČMKU. Pokud ne, nechá provést přeregistraci PP.
  4. Po krytí společně s majitelem krycího psa vyplní obě části krycího listu. První část krycího listu chovatel odesílá ihned, nebo nejpozději do 7mi dnů po nakrytí (na adresu poradce chovu a zároveň krytí nahlásí na administrativě www.administrativa.kchmpp.cz.
  5. Po narození štěňat v krycím listu doplňte počet narozených štěňat a datum porodu. Chovatel zašle (poštou) druhou část krycího listu poradci chovu neprodleně (nejpozději 7mi dnů). Chovatel zadá datum porodu do systému administrativy a zapíše jména štěňat.
  6. Vydání zápisových čísel: Chovateli do e-mailu přijde přihláška vrhu s čísly zápisu a náhled průkazu původu u jednoho štěněte. Vše je třeba překontrolovat a vytisknout si.
  7. Ve věku 6ti týdnů, vždy až po přidělení zápisových čísel, nechá chovatel štěňata tetovat nebo čipovat. Chovatel v přihlášce vrhu nechá veterinářem potvrdit tetování nebo čipování, který zákrok prováděl.
  8. Vydání Průkazů Původu: Kompletně vyplněnou a veterinářem potvrzenou přihlášku vrhu zašle chovatel co nejdříve poradci chovu. Čip se dokládá ke každému štěněti přímo na přihlášku vrhu VYLEPENÝM štítkem čipu. Lze také navíc přidat po jednom nevylepeném štítku pro každé štěně, zezadu popsaným jeho jménem. Pokud má fena první vrh a není ještě přeregistrována, přiloží chovatel také originál průkazu původu. Za aktuálnost zapsaných výstavních a sportovních úspěchů si ručí chovatel. Plemenná kniha tituly/zkoušky neurguje. Nezasílají se kopie posudků ani kartiček.
  9. Vždy pouze poradce chovu zaslané podklady zkontroluje (hlavně přeregistraci rodičovských zvířat), doplní a zašle na plemennou knihu. Podklady pro vydání PP zaslané chovatelem na plemennou knihu jsou plemennou knihou vždy vráceny a vydání průkazů původu se tak zdrží a chovatel se vystavuje vícenákladům, které mu budou naúčtovány.
  10. Průkazy původu se vystavují zhruba do 30 pracovních dnů po obdržení kompletních podkladů.

Vše nesrozumitelné vám zodpoví poradkyně chovu šiperek. Na ni se můžete obrátit s jakýmkoli dotazem.